Sunnydale. Sunnyhell jak mawia Spike. Miasto leżące w USA w stanie Kalifornia według słów SMG na południe od Los Angeles, około 15 km od brzegu Pacyfiku. Sunnydale jak nazwa wskazuje leży w jednej z licznych w Górach Nadbrzeżnych dolin. To, że Sunnydale leży na południe od Los Angeles jest o tyle wątpliwe, że czas zachodu słońca (jeżeli przyjmiemy, że akcja dzieje się w dniu emisji odcinka czyli dla "Beauty and the Beasts" dnia 20/10/1998) wskazuje na miasto leżące na północ od Los Angeles. Stąd można przypuszczać, że Sunnydale leży między Los Angeles i San Francisco. To, że Sunnydale znajduje się około 15 km od brzegu oceanu możemy wywnioskować z "Homecoming", w którym limuzyna z Buffy i Cordelia'ą jedzie nad oceanem, a w "Go Fish" uczniowie Sunnydale High imprezują na plaży, a w "What's My Line 1" widzimy port nad oceanem.
Historia: Sunnydale zostało założone przez Wilkins'a w roku 1899. Ze słów Wilkins'a w trakcie rozdania świadectw dowiadujemy się, że Sunnydale powstało 100 lat wcześniej. Więc można przypuszczać, że Sunnydale zostało ustanowione w czerwcu roku 1899. Jednak mimo tego, wiemy że na terenie Sunnydale znajdowały się już wcześniej osady ludzkie, między innymi wioska indiańska, stara misja oraz prawdopodobnie także ziemie Gleves'ów.
Ludność: 38.500 mieszkańców (na malowniczo rozjechanej :) przez Spike'a tablicy w "Lover's Walk"). Jednak można przypuszczać, że w okolicy Sunnydale leżą różne inne miejscowości. Wśród nich Elmwood. Sunnydale jako siedziba władz hrabstwa stanowi dla nich centrum edukacyjno-usługowo-medyczne. Ludność Sunnydale i okolic możemy oszacować na podstawie danych pośrednich. Po pierwsze w Sunnydale znajdują się co najmniej trzy szkoły średnie. Dwie publiczne Sunnydale High i Fondren High (za "Some Assembly Required"), oraz jedna prywatna ("Dead Man's Party"). W okolicy znajduje się również prywatne liceum Kent (dokładniej zaś Kent Preparatory School), Grant i St. Michael. ("Reptile Boy") W Sunnydale znajduje się również filia Uniwersytetu Kalifornijskiego, który przyciąga studentów z różnych części Stanów Zjednoczonych oraz znanych wykładowców takich jak prof. Maggie Walsh. W granicach miasta Sunnydale znajduje się dwanaście cmentarzy, między innymi: Sunnydale Cemetary, Shady Hill Cemetary, Restfield Cemetary. Dwa szpitale cywilne Mercy Hospital, Sunnydale General Hospital, oraz szpital wojskowy. W Sunnydale znajdują się 43 (słownie czterdzieści trzy, a liczba za "What's My Line 2") kościoły (są chyba lepsi od Częstochowy, choć Dayton liczące około 6000 mieszkańców ma 47 kościołów i tylko 2 księgarnie (obie chrześcijańskie)). Taka liczba kościołów wraz z wiekiem Sunnydale czyli około 100 latami daje nam liczbę 1 kościoła na dwa lata, co jest liczbą dość zastanawiającą. W Sunnydale znajdowała się także Misja, która uległa zniszczeniu w 1812 roku w trakcie wielkiego trzęsienia ziemi. Na podstawie liczby szkół średnich można stwierdzić, że w Sunnydale i okolicy mieszka około 50 tyś. osób (zakładamy, że do szkoły średniej chodzi około 8000 osób stanowiących około 6% populacji). Na podstawie liczby szpitali można Sunnydale i okolice szacować na około 100 tyś. osób, podobnie ma się szacowanie liczby mieszkańców przy uwzględnieniu istnienia tamże uniwersytetu. Podejrzanie duża wydaje się być liczba cmentarzy, ale jeżeli przyjmiemy, że większość z nich jest dość mała to nadal możemy myśleć o tych 100 tyś. osób. Rachunki burzy liczba kościołów, 43 kościoły to zdecydowanie za dużo na Amerykańskie miasto tej wielkości. Jednak taką ilość kościołów można wytłumaczyć słowami Willow, która mówi do Giles'a, gdy ten z niedowierzaniem mówi o liczbie kościołów w Sunnydale : "To wpływ zła czającego się w Piekielnych Ustach, to zmusza ludzi do modlitwy.". Z tych wszystkich danych możemy przypuszczać, że w Sunnydale i okolicy mieszka około 100 tyś. osób, możemy dodać też (pewnie przesadzę) jakieś 20 tyś. osób przypadające na kampus Uniwersytetu Sunnydale, i stąd mamy 120 tyś. mieszkańców. Ciekawe, że choć Sunnydale znajduje się blisko granicy z Meksykiem, nie widzimy w serialu zbyt wielu Latynosów. Podejrzane jet to, że podobne położenie jak Sunnydale i podobną liczbę mieszkańców, a nawet podobną nazwę ma rzeczywista miejscowość Sunnyvale.
Transport: Położenie Sunnydale sugeruje, że w okolicy Sunnydale przebiega rurociąg łączący San Francisco i L. A.. Przez Sunnydale prawdopodobnie przechodzi też linia kolejowa łącząca te dwa miasta. W Sunnydale znajduje się port lotniczy (prawdopodobnie międzynarodowy) na którym lądować mogą Boeing'i 747. W mieście lub okolicy znajduje się też port morski (na pewno handlowo, ale pewnie też pasażerski). Komunikacje kołową zapewnia Sunnydale dworzec autobusowy, z którego wyjeżdżają autobusy międzystanowe.
Kultura i rozrywka: W Sunnydale znajduje się co najmniej jedno muzeum: "Sunnydale Museum of Natural History" (jak znam życie założone przez Smithsonian Institute). Kino "Sun Cinema". Zoo "Sunnydale ZOO". W serialu nie ma mowy o żadnym teatrze, ale pewnie jakiś jest. Jest też lodowisko. Oczywiście w Sunnydale znajdują się także kluby (nocne). Najsłynniejszym z nich jest "Bronze", w którym członkowie Scooby Gang'u zażywają wypoczynku po trudach walki ze złem. Jest też klub "Sunset Club", w którym to Ford próbuje przehandlować ze Spike'iem Buffy za zamianę w wampira ("Lie To Me"). Kolejnym z nich jest "Shelter Club"
Przemysł: W Sunnydale znajdują się zakłady różnych dziedzin rozpoczynając od fabryki słodyczy "Milkbar", kończąc na zakładzie "Colax Research and Develompment" (który niestety został zamknięty).
W Sunnydale znajduje się też baza wojskowa.
Ze słów Faith w "Enemies" dowiadujemy się, że burmistrz Wilkins zbudował Sunnydale dla demonów. Sunnydale ma być według planów Wilkins'a jedynie środkiem mającym mu pozwolić dokonać przejścia na wyższy poziom.


Autor: RMK  

~Ender's SMG~*~BuffyPedia~

"Buffy The Vampire Slayer" TM and © (or copyright) Fox and its related entities. All rights reserved. This web site, its operators and any content on this site relating to "Buffy The Vampire Slayer" are not authorized by Fox.